Patilerle İlgili

Erinç Pütün ve Sokak Hayvanlarını Linç Etme Üzerine

Erinç Pütün’ün ölümü hepimizi derinden üzdü. Ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

 • Anadolu Ajansı, haberi genç kadını, otopsi yapılmadan köpekler parçaladı ve yedi diye verdi. ,
 • Sonrasında, Erinç’in vefat ettiği mekandaki köpekleri besleyen bir hayvan  dostu olduğu açıklandı.
 • Sonrasındaysa, ilk otopsi raporu ” hayvan ısırığına bağlı dış kanama sonucu ölüm” olarak açıklandı.
 • Görgü tanığı, belgesellerdeki gibi kadını parçalıyorlardı dedi.
 • Babası, kızım hayvanları çok severdi dedi.
 • Hayvan sevmeyenler, neredeyse bu durumu bayrama dönüştürüp, hayvanları zehirlemeye ya da hayvan sevenlere her türlü ortamda saldırmaya başladılar.
 • Hayvan besleyenler, kendi tecrübelerine dayanarak, böyle bir ölüme ihtimal vermediler.

Peki Van Depreminde sahiplendiği sokak köpeği Kömür ile görev yapan AKUT üyesi, köpek davranışları uzmanı veteriner hekim Tarkan Özvardar ne düşünüyor? Kendisine telefonla ulaştım. Kısa bir söyleşi yaptık.

BP:  Erinç Pütün’ün ölümüyle ilgili bir çok haber yapıldı: ” köpekler kadın avladı, parçaladı, sonra yedi” vs şeklinde. Kısaca sokak köpekleri suçlu ilan edildi ve köpek cinayetleriyle ilgili bir çok duyum alıyoruz. İlk otopsi raporu, hayvan ısırığına bağlı dış kanama sonucu ölüm olarak açıklandı. Ne düşünüyorsunuz?

Tarkan Özvardar:  İlk otopsi raporu, doktorun makro gözlemlerine dayanır. Doktor, vücutta gördüğünü rapora yazar. Dediğiniz gibi, bu açıklanan ilk otopsiyse, detaylı otopsi raporunu beklemek gerekir. Fakat, yüzeysel kanamaya bağlı ölüm sonucu inandırıcı değil.

BP: Ben de mahallemizdeki köpekleri besliyorum. Bu haberden sonra, insanların kafasında ” köpekler delirip, kendilerini besleyenleri bile parçalıyorlar. Köpekler adam yiyor. Kesin beni de yerler” korkusu oluştu. Doğru mu? Köpek adam yer mi?

Tarkan Özvardar: Yemez. Otopsi sonucu ne olursa olsun. “Köpekler, asla karın doyurmak için insan avlamaz.” Köpekler, ister sokakta, ister evde beslensin, evcil canlılardır. Köpek avlanma yapıp, insan öldürecek kadar ilkel bir canlı değildir. İlk evcilleşen ve insana arkadaş olmuş bir canlı türüdür.

BP: Köpek saldırıları olmuyor değil. Hiç ölüm haberi duymasam da korkan insanlar ya da davranış teknikleri konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler özellikle koşu yaparken saldırıya uğrayabiliyorlar.

Tarkan Özvardar: Farklı agresyon tipleri vardır. Köpekler bunu gösterebilir. Ben, 25 senedir sürülerle çalışıyorum, bir saldırı olayı yaşamadım. Sokak köpeklerinde, statü bağlı agresyon olmaz. Kişi, paniklerse, kaçarsa, çığlık atmaya başlarsa sürü psikolojisi tetiklenir. Fakat buna bağlı, yüzeyse kanama sonucu ölüm ihtimali çok zayıf.

BP:  Anadolu Ajansı’nın ilk haberini okuduğumda; ” VAHŞET ! Köpekler kadını parçaladı ve yedi” . Sonrasında, tanık belgesellerdeki gibi kadını parçalıyorlardı dediğinde, aslanların bizon parçalaması geldi gözümün önüne. Karından kişiye girişme ya da boynu kırma gibi, mümkün mü?

Tarkan Özvardar: Afrikada’ki vahşi köpek türü de olsa bu şekilde insan öldüremezler.

BP: Neden basına demeç vermiyorsunuz?

Tarkan Özvardar: Söyleyeceklerimin çarpıtılacağına inanıyorum. Hayatını kaybetmiş bir insan var. İnsanlar, hayvanlar öldürülsün diyenler ve buna karşı çıkanlar olarak ikiye bölünmüş durumda. Ben, bunun suçlusu köpekler değildir diyorum.

BP:  Erinç Pütün, bir hayvan sever, eminim ki en son isteği korumaya çalıştığı hayvanlar için idam sebebi olmaktır. Fakat, ilk otopside, ısırık izleri bulunmuş.

Tarkan Özvardar: Köpekler, özellikle sevdikleri insanları ayağa kaldırmaya çalışmak için çekiştirirler. Isırık izleri normal.

5 replies »

 1. Reblogged this on köpekler ve insanları and commented:
  Tarkan Özvardar: Yemez. Otopsi sonucu ne olursa olsun. “Köpekler, asla karın doyurmak için insan avlamaz.” Köpekler, ister sokakta, ister evde beslensin, evcil canlılardır. Köpek avlanma yapıp, insan öldürecek kadar ilkel bir canlı değildir. İlk evcilleşen ve insana arkadaş olmuş bir canlı türüdür.

  Beğen

  • Simdi bir sokakkopegine yemek verin tam yerken 2. Kopek gelsin yarisini onun onunden alip obur kopege verebilirmisiniz ? Yanlislikla buna kalkisirsaniz basiniza ne gelir.

   Beğen

 2. Sokak köpeklerinin yemek veren birine saldıracağını asla düşünmüyorum.Yıllardır bende beslerim. Bırakın saldırmayı inanılmaz bir iletişim kuruyorsunuz.Evlatlarım gibi oldular artık tanıyım ya da tanımayım hiç birinden bir zarar görmedim.bu olayı bu şekilde göstermek isteyen insanlar var.çünkü sokak hayvanlarına karşı inanılmaz bir tepki var. Ülkemiz maalesef bu konuda gereken uygulama ve hassasiyete sahip değil. Gereken önlemler ya da bu canlara yaşam imkanı ve yaşam alanları sağlanmıyor. Eğer düzenli bakımları ve kısırlaştırma çalışmaları yapılmış olsa ortada hiç bir sokak hayvanı kalmaz.Ne onlar çileli bir hayat yaşar nede insanların can güvenliği sorunu olur. Gereken önlemler ve onlarında yaşama hakları olduğunu düşünmedikleri sürece bu süreç asla bitmez. Şiddetin olduğu yerde asla düzen, dirlik ,huzur ve sağlıklı bir yaşam düşünülemez. Bu dünya sadece bizim yaşam alanımız değil doğasıyla hayvanlarıyla tüm canlılarıyla biz bir bütünüz.Bütünün parçalarını görmezden gelir zulüm ederseniz. dünya cehennem olur. Aksi düşünülemez zaten.

  Beğen

 3. bir açıklamada da bu kızın ayağındaki pantolonun aşağı sıyrılmış olduğu söylendi. bir tecavüz girişimi ve neticesinde de cinayet olamaz mı? belediyeler tarafından ölsün diye ormanlara atılan ve günlerce aç bekleyen köpekler biliyorum. asla ısırmıyorlar bile. bu iddia tamamen itlaf için düğmeye basmaktır. herkesi duyarlı ve tepkisel davranması gerekir

  Beğen

 4. Israrla basın açıklaması yapmanın uzman kişilerin sorumluluğu ve zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. Aksi halde zaten karşı olan insanların bu olayları örnek göstererek artan tepkilerine ve korkularına zemin hazırlamış olmaktalar. Sokak köpeklerinden öte apartmanlardaki dostlara da tepki büyüyor. Bu haberin üstüne geçenlerde ben de ciddi korktum. Beğendiğim bir apartmanı seyredip incelerken (1-2 dakika olmuştur. O sürede izin verdiler yani)) birden köpekler havlayarak üzerime geldi. O an farkettim ki, evin bahçesine konan bir kanepede yavruları ile birlikte bir havhav ailesi oturuyor çoluk çocuk. Allah dedim o an! Bittin! Hemen arkamı dönüp normal adımlarla arkama bakmadan, ilgisiz bir şekilde yürümeye başladım. Havlayarak peşimden bir süre geldiler, Anladığım kadarı ile güvenlik sınırlarının dışına çıktığım ve zarar vermeyeceğimi anladıkları için vazgeçtiler takipten. Onlar da çocuklarını koruyor. Başkası korkup koşturabilirdi. O zaman sonuç ne olurdu bilemiyorum. Bilinçlenmesi gerek insanların. Ben bilmeden rahatsız etmiş oldum O aileyi. Belli ki karınları tok, sırtları pek.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s