Patilerle İlgili

Sokak Köpekleriyle Yaşam Paneli ve Konuşmalar

18 Nisan 2015 günü, Çiğdemim Derneği Sokak Hayvanlarıyla Yaşam konulu bir panel düzenledi. Panele, Ankara veteriner hekimler odası başkanı Sn. Oytun Okan Şenel, A.Ü Veteriner Fakültesi’nden Sn. Yasemin Salgırlı Demirbaş, köpek davranış ve eğitim uzmanı Sn. Tarkan Özvardar katıldı. Katılımcılar, bu konuda bir panele davet edilebilecek “dream team” di.

 

20150418_195120

Konuşmacılar

Tarkan Özvardar, konuyu dallandırıp budaklandırmadan, merak edilen Eskişehir Erinç Pütün olayı hakkında açıklamalarda bulundu. Köpeklerin dünyayı algısından ve evcilleşmenin geri dönüşü olmayan bir süreç olmasından bahsetti. Köpeklerin ağzında yemek varken yemeklerinin alınmaması gerektiğini vs söyledi. Bunu yapan çok kişi olduğunu panelde öğrendim. Köpeklerin yemek için avlanmayacaklarını ve av içgüdüleri olsa bile yetenekleri olmadığını vurguladı.

Oytun Okan Şenel, 5199 Hayvan Koruma yasasından ve yasanın 2004’te çıkmasına rağmen belediyeler tarafından uygulanmadığından bahsetti. Barınakların sorunlarından ve yasada barınaklar için belediyelere finansal kaynaklar ayrılmadığını söyledi. Sahipli hayvanların çiplenmesinin, sokağa rahatça terk edilmenin önüne geçeceğini belirtti. Hayvan sahiplerinin, rahatça sokağa hayvan terk etmesi devam ettikçe sokak hayvanı sayısının azalmayacağını söyledi. Barınakların, Orman Bakanlığı tarafından olması gerektiği şekilde denetlenmediğini, oradaki hayvanların personelin insafına terk edildiğini belirtti. Dünyada barınaklardaki kafes ölçülerinden zeminin malzemisine kadar standartları olduğunu; fakat Türkiye’de barınakların gelişigüzel yapıldığını ve inşa edildiğini belirtti.

Yasemin Salgırlı, yaptıkları çalışmalarda sokak köpeklerinin ev yaşamına en kolay uyum sağlayan ve eğitilmesi son derece kolay olan köpekler olduğunu söyledi. Sokak köpeklerinin saldırganlık oranlarını diğerlerine göre düşük olduğunu belirtti. Köpeklerin çocukları algısının farklı olduğunu ve çocuklara köpeklerle doğru iletişim kurmalarını öğretmenin istenmeyen olayları engelleyeceğini belirtti. Köpeklerin ısırmadan önce çok fazla uyarı işareti verdiğini söyleyen Salgırlı, hayvan sahipleri dahil bir çok insanın köpeklerin vücut dilini yanlış yorumladığını belirtti. Köpeklerin sarılmaktan ve özellikle yüz bölgesinden öpülmekten kesinlikle hoşlanmadığını söyleyen Salgırlı, sosyal medyada gülen köpek olarak bilinen köpeğin esasen son derece stres altında olan ve durumundan rahatsız olan bir köpek olduğunu sözlerine ekledi.

Tüm sunumlar:

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s