Kedili Kitap

Yolun Sonundaki Okyanus

Kedili kitap bölümü uzun zamandır aklımdaydı. Dün, müzik gibi güzel bir kitap okudum. Yazarı Neil Gaiman, ismi “Yolun Sonundaki Okyanus” . Hikaye, bir adamın 7 yaşındaki hatıralarını anımsamasıyla başlıyor.

Neil Gaiman

Neil Gaiman – Yolun Sonundaki Okyanus

Neresinden bakarsanız bakın, ördeklerin yüzdüğü sıradan göllerdendi. Çiftliğin arka tarafındaydı. Büyük sayılmazdı. Lettie Hempstock, ona okyanus diyordu. Bunun budalaca olduğunu biliyordum. Okyanusun diğer tarafındaki eski kıtadan geldiklerini iddia ediyordu.

Annesi, Lettie’nin geimişi doğru hatırlamadığını söylerdi. Zaten ne önemi vardı ki, hepsi uzun zaman önceydi ve eski kıta çoktan batıp gitmişti.

Lettie’nin ninesi ihtiyar Bayan Hempstock, ikisinin de yanıldığını söylüyordu; batan kıta anavatanları değildi. Gerçek vatanlarını hala hatırlıyordu o.

Anlattıklarına bakılırsa geldikleri yer patlamıştı ( Big bang’i kastediyor).


Kedili kitabın, insan karakterleri haricinde Tüylü, Okyanus ve kızıl kedi Canavar diye 3 kedi kahramanı var. Bir çocuğun hatıralarıyla, bir insanın kedisiyle kurduğu bağı anlatmış.

Bir gün okuldan eve döndüğümde kedim her zamankinin aksine beni karşılamadı(….)Adamın önünde, mutfak masasında karton bir kutu duruyordu.

“Kara kedi senin miydi?” diye sordu.

“Onun adı Tüylü,” dedim.

neilpisi

Yolun Sonundaki Okyanus

Bir gün okuldan eve döndüm. Aylardan ya mayıstı ya da haziranın başları. Onu gördüm. Nerede olduğunu ve kimi aradığını gayet iyi biliyormuş gibi arka kapıda beni bekliyordu: Küçük bir kara kedi. Yavru denemeyecek kadar büyümüştü ama hala ufacıktı.

Ocean

Google’da kitabı aradığımda, yapılan yorumların hiçbirinde ya da alıntılarda kedilere yer verilmediğini, kediden bahsedilmediğini gördüm. Kedilere dikkat etmeyen ya da onları sevmeyen bir insan için bu kitap anlamından kaybeder. Neil Gaiman’ın kedisini kaybettiğinde yazdıkları:

Prenses'in Ölümü

Prenses’in Ölümü

Onu çok sevdim. Aksiydi, çılgındı, çok buyurgandı. Bir kedi için gerçekten uzun bir hayat yaşadı ( neredeyse 20 yılın üzerinde), ve ömrü hala çok kısaydı. Eğer kedilerin gittiği bir cennet varsa, umarım, ben bunları yazarken dahil, dişlerini onu istediğinden fazla sevmeye yeltenen, solgun ve saf  bir meleğin eline geçiriyordur. N.G

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s