Patilerle İlgili

Hayvana Yönelik Şiddet 1 – Yasa Tarihçesi ve Suçlar

ASPCA’den Randall Lockwood ile yaptığımız yazışmalar ve gönderdiği kaynaklarla hayvana yönelik şiddet, yasalar konusunda bir dizi yazı hazırlamayı planlıyorum.Bu yazılardaki kaynakları, suç tiplerini hayvana yönelik şiddetin KABAHAT kapsamından çıkarılıp, CEZA YASASI konusuna alınması konusunda çalışanlar kullanabilir. Bu serinin ikinci yazısı için tıklayınız.20140914_160009

Hayvana yönelik şiddet hangi suçlarla ilintilidir? Bu konuya sonraki yazımda bir daha değinmeyi planlıyorum.Özetle:

 • Çocuğa yönelik fiziksel şiddet
 • Çocuğa yönelik cinsel şiddet ( özellikle, hayvana şiddet suçu,tecavüz veya diğer cinsel şiddeti içeriyorsa)
 • Çocuklara düzgün bakmama ( istifçilik varsa)
 • Aile içi şiddet
 • Yaşlılara yönelik şiddet
 • Saldırı
 • Cinsel Saldırı

Köpek, horoz, deve dövüşleri hangi suçlarla bağlantılıdır?

 • Kumar
 • Silahlı saldırı
 • Narkotik suçlar
 • Cinsel saldırı
 • Basit ve ağır saldırı
 • İnsan kaçakçılığı
 • Kadın ticareti
 • Çocuğa şiddet
 • Diğer hayvanlara kasti olarak eziyet

Hayvanların korunmasıyla ilgili ilk kanun hükümleri, 1641 yılında Amerika Birleşik Devletleri henüz koloniyken oluşturulan ilk yasanın içinde yer almıştır. (The Body of Liberties Madde 92 ve 93 – Zalimlik) 

92. Madde: Hiç kimse, genellikle kişilerin kullanımı için bakılan herhangi bir hayvana zorbalık yapamaz ve kötü davranamaz.

93. Madde: Bir kişi, sürüsündeki hayvanları uzakta olan bir yere naklediyorsa, yasa gereği bu hayvanları dinlendirmeli, doyurmalıdır.

Sahipli olma şartı 1821’de kaldırılarak, atların ve sürü hayvanlarının dövülmesi yasaklanmıştır.

Türkiye’de Hayvanları Koruma Kanunu 2004 senesinde çıkmıştır. 2006’daysa Amerika’da evlerde arkadaş olarak bakılan hayvanlar, aile içi şiddete maruz kalan bireyler olarak değerlendirilip koruma altına alınmaya başlanmıştır.

Türkiye’deki hayvanlara yönelik her tür şiddet Kabahatlar Kanunu kapsamındayken yani Ceza Kanunu kapsamında değilken, eyaletten eyalete farklılık göstermekle birlikte Amerika’da basit şuç, ağır ceza, ağırlaştırılmış suç, organize suç, aynı zamanda medeni kanun kapsamında değerlendirilmektedir.

Hayvana yönelik şiddet, diğer suçların göstergesidir.Bu nedenle 2016’dan itibaren FBI, cinsel suçlularda olduğu gibi bu kişilerin kimler olduğunu takip edip açıktan yayımlayacaktır.

Hayvana yönelik şiddetle ilgili yasalar ve cezalar, toplum talep ettikçe evrilmektedir. Tarihsel olarak bu yasalar, insan odaklı çıkmıştır. Yani bir insanın malını kaybetmesi ya da hayvana eziyet eden bir kişinin ileride insana da yapacağı olası kötülükler. Hayvanın kendisinin hissettiği ve yaşadığı acı, hayvanların korunmasıyla ilgili ilk yazılarda, yasalarda düşünülmemiştir.

1264-1275 yılları arasında Aziz Thomas Aquinas tarafından yazılan Summa Theologica da ” İncil’de hayvanlara eziyet etmenin yasaklandığı pasajların var olma nedeni, bir insan bir hayvana kötülük ettiğinde aynı kötü düşünceyle bir insana da kötülük yapma olasılığı olduğu” yazılmıştır.

1785’te Immanuel Kant tarafından yazılan Hayvanlara Karşı Görevlerimizde ( Duties to Animals and Spirits and Metaphysical Principles of the Doctribe of Virtue) hayvanlara şiddet hakkında şunlar yazılıdır:

Hayvanlara kötülük yapmak, insanın kendine karşı sorumluluklarını yerine getirmemesidir. Çünkü hayvana şiddet, kişinin canlıların çektiği acıya merhamet gösterme becerisini köreltir. Dolayısıyla, kişinin diğer insanlarla ahlaklı ilişkiler kurmasını sağlayan doğal eğilimi zayıflar.

Hayvanların çektiği acının, hayvanların yaşadığı eziyet nedeniyle kendi başına ahlaksızlık olduğu 18.yyda ivme kazanmıştır. Merhamet Sorumluluğu ( The Duty of Mercy)de Primatt, “Acı acıdır, insan olsun, olmasın”.

1789’da Jeremy Bentham, ” Önemli olan düşünmeleri, konuşmaları değildir. Sorulması gereken acı çekip çekmedikleridir?” demiştir.

Tüm bunlara rağmen, hayvanların insanlarla bağ oluşturduğu bilgisine, kavrayışlarının olmasına ve acı çekmelerine rağmen Amerika’daki yasalarda da hayvanlar farklı özellikleri olan  mal olarak kabul edilmektedir. Bir davada saldırgan kişinin topluma zararı öncelikle değerlendirilmektedir.

Önemli Kaynaklar:

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s