Patilerle İlgili

Hayvana Kötü Muamele, Yasa ve Suç Tanımları

ASPCA’dan Randall Lockwood’un desteğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde hayvana yönelik şiddet yasaları ve tanımlamalar ile ilgili yaptığım araştırmanın 2. yazısı. İlk yazı, yasa tarihçesi üzerineydi.

DSC_5224

ABD’nin tüm eyaletlerinde hayvanlara eziyet eden saldırganlar için ceza yasaları mevcut. Bunlar birbirlerinden farklı olmakla birlikte, yasalarda ortak olan aşağıdaki tanımlamalar:

 • yasa tarafından korunan hayvan türleri;
 • yasak olan eylemler ya da yapılması gereken sorumluluklar;
 • suçu işlemeye ve sorumluluğunu üstlenmeye yeterli beyin fonksiyonu (psikoloji demeyi sevmiyorum );
 • cezai yükümlülük karşısında savunma ( the defenses to criminal liability);
 • yasa kapsamında yer almayan aktiviteler;
 • her saldırı türü için ceza tanımı.

Mahkemede göz önünde bulundurulan diğer kriterler;

 • kötü muamele gören hayvanın maddi ya da manevi değeri;
 • kötü muamelenin sapkınlık, vahşet derecesi;
 • uzmanlar tarafından belirtilen ya da halk tarafından algılanan, hayvanın maruz kaldığı acı ve işkence seviyesi
 • şiddet eyleminin topluma maliyeti.

Hayvana yönelik şiddet denilince akla daha çok saldırganın psikopatlık derecesindeki vahşet eylemleri gelse de, gerçekte hayvanların maruz kaldığı muamele türü görmezden gelme, kötü bakılma , veteriner hizmetlerinden yoksun kalmadır. Bunların bazıları kasti, çoğu bilgisizlikten kaynaklanmaktadır.

Hayvana uygulanan şiddetin, maalesef ki standart bir tanımı yoktur. Fakat mahkemelerde kullanılan Black’s Law Sözlüğünde (2012) yapılan tanımdır:

Bir hayvana gereksiz yere , umarsızca, hayvanın  çektiği acıyı ve eziyeti görmezden gelerek; spor amaçlı, anlık öfke sebebiyle, vahşice, onun acısını görmezden gelerek, eğitim, yemek için ya da disiplin amacıyla kötü davranmak, hayvanın çektiği eziyeti sonlandırabilecekken sonlandırmamak, hayvana kin besleyerek acı çekmesine göz yummak.

Zulüm ve İstismar Farkı

Hayvana Zulmetme  (Animal Cruelty) : 1600lerden beri en çok kullanılan ve hukuk sisteminde var olan tanım. Kasta vurgu yapar. Saldırganın, hayvanın acı çekmesinden zevk alarak yaptığı, art niyetli eylemler.

Hayvan İstismarı (Animal Abuse) :Çocuk koruma yasalarından alınan ve nispeten yeni bir terimdir. Kasıt gerekmez. Hayvanın ihtiyacı olan bakımı sağlamamak ya da hayvanın zarar gördüğü davranışlarda bulunmak niyetten bağımsız istismardır.

İstismar Türleri

Basit İhmal:İstismar suçlarının çoğunluğunu oluşturur.

 1. Yemek, su, barınak ya da temiz koşullar sağlayamama
 2. Hasta hayvanları veterinere götürmeme ya da uygun veteriner bakımın yapılmaması
 3. Genelde eğitimle çözülebilir konulardır. Bu durumdaki kişiler, fiziksel gücünü yitirmiş yaşlılar ya da finansal problem yaşayan kişilerdir..

Bakımı aksatılan hayvan sayıyı çoğulsa kişi tutuklanabilir.

Terk Etme: Amerika’da ter edilme olayları ekonomik kriz dönemlerinde sıkça görülür. İnsanlar evlerinden çıkarken, hayvanları artlarında bırakırlar. 2007-2009 yılları arasında sokağa bırakılan hayvanlar yüzünden ” iflas hayvanları” ( foreclosure pets) terimi türemiştir. Sokağa bırakılan köpekler için çoğu şehrin yasası olmasına rağmen, kediler için yapılması gerekenler tanımlı değildir. En çok karşılaşılan istismar olmasına rağmen, çok az tutuklama yapılmaktadır.

kopeksur olive

Ciddi İhmal: Bilinçli olarak, eğitimsizliğin bahane edilemeyeceği koşullarda bir veya daha fazla hayvanı aç, susuz, tıbbi bakımdan yoksun ve türünün ihtiyaçlarını karşılamadan bırakmak. 3 tipi vardır:

 • İstifçilik
 • Hayvan Üretimi Yapmak
 • Sıcak Havada Arabada Hayvan Bırakmak

İstifçilik, hayvanların hastalanmasına, susuz ve aç kalmasına neden olur. İstifçiler de hayvanlar kişiden alınsa bile kişinin suçu tekrarlama oranı yüksektir. Bu kişilerin ruh sağlığı probleqmleri yaşamaları muhtemeldir Tekrarı önlemek için sosyal hizmetler, güvenlik görevlileri kişileri gözlem altında tutmalıdır.İstifçiliğin 3 türü vardır:

 • Kaygılı Bakıcı: Bu kişiler genelde finansal durumunun bozulması, medeni durum değişikliği, fiziksel travma nedeniyle hayvanlara bakamaz duruma gelir.Mahkemelik olmadan, hayvan kurtarma dernekleriyle hayvanlara ve kişiye yardım edilip, durum çözülebilir.
 • Kurtarıcı : Bu kişiler, kurtarma kurumlarında çalışabilir. Hayvanlara kendisinden başka kimsenin iyi bakamayacağını düşünür. Yalan söyleme ve yanlış yönlendirme yaparlar. Bu kişiler, tutuklanabilirler.
 • Sömüren İstifçi: Bu kişiler kendi zevkleri için hayvanları toplar ve bakım sağlamazlar. Sosyopat eğiilimleri vardır ve empati yoksunudurlar. Bu kişilerin izlenmesi ve hayvan sahiplenmeleri kontrol edilmelidir.

Sıcak Havada Arabada Hayvan Bırakma: Ağır ceza kapsamındadır. Olmayan eyaletlerde vardır. İşaretleri:

 • vücut sıcaklığının 40 ile 43 derece arasında olması
 • aşırı soluma
 • koyu ya da kırmızı dil ya da diş eti
 • baygınlık
 • sendeleme
 • nöbet
 • kanlı kusma ya da ishal
 • koma
 • ölüm

Kasti Kötü Muamele:  Toplumu en çok rahatsız eden şiddet şeklidir. Çoğunluğu çocuklar tarafından gerçekleştirilir. Bu suç, uyuşturucu, aile içi şiddet, silah suçları, cinsel ve çocuk istismarı ile birlikte görülür.

Organize Suç Örgütü: Hayvan Dövüşü : İzleyicilerin de suçlu olarak yargılandığı, şantaj ve ağır cezaları olan bir suç türüdür. Hayvan dövüşü 19. yydan beri İngiltere’de yasaktır. 2007’den beri ABD’de ağır suç kapsamındadır.

Dinsel / Ritüel İstismar: Toplumun bir kısmının ya da genelinin inanç sistemi gereği hayvanların katledilmesi

Cinsel İstismar / Tecavüz :Jessica’s Law geçerlidir. Hayvanın rızası yoktur. Çoğu zaman hayvanın acı çekmesiyle ya da ölümüyle sonuçlanır. Hayvanlar maruz kaldıkları acıyı, şiddet ifade edemez. Bu davalarda veterinerlerin görüşü ve kanıtları çok önemlidir.

nilayim nilayim2 nilayim3

Devam edecek…

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s