Patilerle İlgili

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanlar Günü ya da Dünya Hayvanları Koruma günü tarihçesiyle ilgili farklı kaynaklar aynı şeyleri söylememektedir.

4 Ekim, ilk olarak İtalya’da Asissili Francis tarafından 1200’lü yıllarkda anılmaya başlanmıştır. Zengin bir ailenin üyesi olan Francis, askerlik yapmış, sonrasında kendisini dine adamış ve doğanın Tanrı’nın aynası olduğunu söylemiştir.

Romeo - Alaska Kurdu

Romeo – Alaska Kurdu ve Labrador

4 Ekim 1931 tarihinde İtalya’da 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü esasında Dünya Hayvanlar Günü olarak kabul edilmiştir. (http://education.nationalgeographic.com/thisday/oct4/world-animal-day/)

Dünyada hayvan türlerinin %36sı resmi olarak tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Hayvanlar günü tür farkı olmadan tüm hayvanlara adamış bir gündür. Peki hayvanların yüz yüze olduğu problemler neler? İşte bazıları…

  • Mezbahalar ve endüstriyel üretim : Çiftlik hayvanlarının insanlar için endüstriyel olarak üretilmesi mezbahalarda katledilmesi. Çiftlik hayvanları lobisi ( inek, tavuk vs) Amerika’da ve Avrupa’da en büyük lobilerden biridir. Bu hayvanların üretimi ve yetiştirilmesi, CO2 salınımının artmasına, su kaynaklarının tüketilmesine ve beslenmeleri için gereken tahıl üretimi tarım arazilerinin insanlar için kullanımının kısıtlanmasına neden olmaktadır.
  • Moda : Hayvanların kürkleri veye derileri için çoğu kez canlıyken eziyet görmesi, deri ve kürk yüzüldükten sonra ölüme terk edilmesi
  • Deney Hayvanları: Kozmetik, temizlik sektörü ya da insan sağlığı araştırmalarında hayvanların kullanılması.  Kozmetik malzeme ya da temizlik ürünü alırken hayvanları testlerinde kullanmayan markaları tercih etmek, tüketicinin elinde.
  • Eğlence :  Yunus Parkları, Balina Parkları,Hayvan kullanan sirkler, küçükken vahşi hayvanların pet olarak sahiplenilmesi: (kaplan, aslan, kurt, çita, maymun, timsah vs) 4 yaşında okyanusta yüzerken yakalanan ve SeaWorld tarafından küçücük bir su tankına hapsedilen ve 45 yıldır o tankta yaşamaya mahkum olan Lolita isimli balinanın hikayesine buradan ulaşabilirsiniz:  https://www.thedodo.com/lolita-orca-45-years-1301583008.html
  • Lolita’nın ve diğer deniz memelilerinin serbest bırakılması ve bu parkların kapatılması için mücadele veren FB sayfası: https://www.facebook.com/Free-Lolita-the-Orca-387603607109/timeline/
  • Vahşi hayvanlar asla pet olamaz. Vahşiler ve evciller arasında genetik farklılıklar bulunur. Vahşi hayvanların çocukluk periyodu olmaz; ama evcil hayvanların tıpkı insan çocukları gibi, çocukluk dönemleri olur. Bu vahşi hayvanlar, tehlikelidir demek değildir, tam tersi insanlar onlarla birlikte yaşayabilir, çözüm bulabilir ama bu hayvanlar insanlara bağımlı değildir.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s