Patilerle İlgili

Sokak Köpekleri Kampanyası : Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat

Türkiye’de özellikle sokak köpekleri için Kısırlaştır – Aşıla -Yaşat kampanyaları yürüten ya da yürütmekte olanlara destek olan bir kuruluş var: StrayDogsCampaign Foundation ya da orijinal adıyla Stichting ActieZwerfhonden

hondbuiten16
SHKD Barınağı

Erzincan, Kars, Erdek, Lüleburgaz, İğneada, Edincik, Zonguldak ve Tatvan, yerel yönetimlerle, gönüllülerle ortak şekilde sokak köpeklerini kısırlaştırdıkları, aşıladıkları ve yerlerine bıraktıkları yerlerden birkaçı. Projelerin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği ve HAYTAP ile de koordineli çalıştıkları projeler var.

honden-buiten-5kl6
SHKD Barınağı

En son projeleri, Kasım 2015’e kadar başarılı şekilde devam eden Ayvalık ve Cunda kısırlaştırma projesi. 2013 Aralıktan, 2015’e  kadar 1274 kedi ve 1915 köpek kısırlaştırmışlar.Ancak, Kasım 2015’ten beri açıklama olmaksızın belediye ile iletişimleri kesilmiş. Ayvalık, yazın tatilcilerin köpeklerini terk ettikleri bir yer olduğu için, kısırlaştırma işi yarım kalırsa köpek popülasyonunun yeniden artmasından ve emeklerinin boşa çıkacağından haklı olarak korkuyorlar.

Bir kısırlaştırma projesinin başarılı olması için bölgedeki dişi köpeklerin en az %70‘i kısırlaştırılmalı. Ancak, yazları nüfus arttığından Ayvalık gibi bölgelerde bu oran %70’in üzerinde olmalı. Tam bu eşik değere gelinmişken, sokak hayvanlarının ve insanların yaşam kalitesini arttıran bu proje neden kesiliyor?

ayvalik

cunda-008

cop

Sokak Hayvanları Kampanyası Vakfı , Linda Taal tarafından 2003’ten sonra kuruluyor. Vakfın merkezi, Hollanda’da. Vakıf, Linda’nın Türkiye’den bir köpek evlat edinmesi ve ertesinde Türkiye’deki sokak hayvanları problemlerinden haberdar olmasıyla şekilleniyor.  Linda Taal ve vakıftan Nathalie Klinge ile yaptıkları çalışmalar, özellikle sokak köpeklerinin kısırlaştırılması projeleri hakkında konuştum.

BipolarPisi : Sokak hayvanları kampanyası nedir? 

StrayDogsCampaign Foundation :  Sokak hayvanları kampanyası, sokak hayvanları projeleri için kurulmuş bir fon bulma vakfıdır. Türkiye’de gerçekleştirilen kısırlaştırma ve eğitim projeleri için fon topluyoruz. Ayrıca, İstanbul’daki Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği’ne ait orman barınağını destekliyoruz. 

BipolarPisi: Web sayfasında, kampanyanın 2003 yılında başladığı yazıyor. Neden Romanya, Malta gibi diğer ülkeler yerine Türkiye’yi tercih ettiniz? Kampanya nasıl başladı ?

StrayDogsCampaign Foundation : Internet vasıtasıyla, Türkiye’deki bir barınaktan bir köpek evlat edindik. Dolayısıyla, Türkiye’deki sokak köpeği probleminden ve Türkiye’deki bir çok barınağın kötü koşullarından haberdar olduk. Bu durumla ilgili birşeyler yapmam gerektiğini hissettim. Sorunu tümüyle çözmem mümkün olmasa da , çözüme katkı sağlayabilirdim. Hollanda’da çok az köpek sahipleri tarafından terk edilir. Terk edilen köpekler barınağa getirilir; orada sahiplendirilir; sahiplenilmezlerse barınakta makul şartlar altında yaşarlar. Hollanda’da barınaktan köpeklerin sahiplenilmesi oldukça yaygındır. Hollanda, köpeklerin terk edildikten sonra yeniden ev bulmaları konusunda dünyada ikinci sıradadır. Sokağa terk edilmiş köpek yoktur.

İlk başta, vakıf İstanbul’daki iki özel barınağı desteklemeye odaklandı. Önceleri, köpeklerin sahiplendirilmesinin çözüme katkı sağlayacağını düşünüyordum; ama gördüm ki bu konuyla uğraşan bir çok kurum var; o zaman var olan barınakların desteklenmesinin daha önemli olduğunu düşündüm.

cunda-003

Fakat tecrübe sahibi oldukça anladım ki Türkiye’deki problem o kadar da basit değildi; sokaklarda çok köpek vardı; barınaklardaki durum inanılmaz derecede kötüydü; köpek sahiplendirme oranı neredeyse sıfırdı. Yurt dışında sahiplendirme yapmak da çözüme katkı sağlamazdı; ancak birkaç köpeği mutlu edebilirdi.

“Köpeklerin yaşadıkları yerden uzaklaştırılmaları ya da öldürülmeleri; etkili bir köpek nüfusu yönetimi değildir; köpek nüfusunun artmasına neden olan hiç bir sorunu çözmez.”

Köpek Popülasyon Yönetimi Kılavuzu, Dünya Sağlık Örgütü Cenova 1990 (sayfa 74). Köpekleri öldürmenin ya da hapsetmenin, başıboş dolaşan köpek nüfusu üzerinde etkisi yoktur. Köpek sayısı, her zaman çevrenin yerleşim kapasitesine göre adapte olur. Geri kalan dişi köpekler, adaptasyon için daha fazla çiftleşir, daha sık ve daha çok yavru sahibi olurlar. Yavruların da yaşama şansı daha fazla olur; böylelikle köpek nüfusu eskisi kadar olur.

Böylelikle, daha çok okumaya ve topla, kısırlaştır, aşıla ve yerine bırak (kısırlaştır -aşıla -yaşat) yöntemi hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Bu şekilde, vakfın esas üzerinde durması gereken konunun Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat (KAY) projeleri olduğuna karar verdim. 

Türkiye’de 2009 senesinde kısırlaştırma projelerine başladık. İlk başta, sokak hayvanları konusunda bir fikrim yoktu ve bu konunun sadece Türkiye’ye ya da üçüncü dünya ülkeleri ait bir problem olduğunu düşünüyordum. Nihayetinde fark ettim ki, bu problem bir çok ülkeyi etkileyen bir konuydu. Ancak diğer ülkelerde, bu konu üzerinde çalışan birçok örgüt vardı. Bu nedenle Türkiye’de çalışmaya karar verdik. Türkiye, yurt dışında sahiplendirme yapan bir çok kurumun ilgisini çekmiyor. Bunun nedeni, Türkiye’deki hayvanların ihraç edilmesiyle ilgili kurallar, Avrupa Birliği’ne üye olan bir çok ülke için karmaşık ve pahallı.  

 Başta belirttiğim gibi, zaten yuvalandırma konusunda çalışan çok örgüt vardı. Dolayısıyla biz sahiplendirmeye değil; yerel kısırlaştır – aşıla – yaşat (KAY ) kampanyalarına, eğitime ve İstanbul’daki özel bir barınağın desteklenmesine odaklandık. 

Bu yurtdışına yapılan sahiplendirmelere 100% karşı olduğumuz anlamına gelmiyor; ancak yurt dışı sahiplendirmeleri katı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmeli. Bizlerin de Türkiye’den sahiplendiğimiz iki tane köpeğimiz var.

BipolarPisi : Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat (KAY) projeleri hakkında, çok fazla deneyiminiz var. Türkiye’deki belediyeler ya da dernekler size işbirliği için ulaştılar mı? 

StrayDogsCampaign Foundation :  Köpeklerin çoğu, insanlara arkadaşça yaklaşır. Köpeklerin tuzakla yakalanması çoğunlukla gerekmez. Köpekleri besleriz, onlarla arkadaş oluruz ve kısırlaştırma operasyonu için onlara liderlik ederiz. Sokaktaki bir çok köpek, hayvan seven insanlar tarafından beslenen, o topluma ait köpeklerdir. Kısırlaştırma operasyonundan bir kaç gün sonra, köpekleri yaşadıkları yere geri bırakırız. “Geri bırakma” ifadesi belediye başkanlarını ve bazı vatandaşları korkutabiliyor.

kom

Türkiye’deki bir çok belediyeden ve dernekten bizle temasa geçen oldu. Amacımız, bölgelerdeki dişi köpeklerin en az %70’ini kısırlaştırmak ( böylelikle nüfus azalmaya başlar) ve yerel veterinerleri, köpek popülasyon kontrolünü kendileri yapabilecek duruma gelmeleri için eğitmek. Bunlardan sonra, o bölgeden ayrılır ve ihtiyaç duyulan başka bir bölgeye gideriz. Ayvalık’ta neredeyse kısırlaştırma projesinin sonuna geldik. Belediye veterineri ve belediye başkanıyla iyi ilişkilerimiz vardı. Son kampanyanın başlamasından bir gün önce, aniden Ayvalık’ta daha fazla istenmediğimize dair bir mesaj aldık. 1274 kediyi ve 1915 köpeği kısırlaştırdıktan sonra, projeye devam etmemize, düzgün şekilde belediye veterinerine devretmemize ve belediyeyle dostane şekilde projeyi tamamlamamıza izin verilmedi.  Ayvalık’ta bir servet harcadık ve kampanyanın son aşaması tamamlanmazsa, Ayvalık kısırlaştırma Türkiye’nin örnek kısırlaştırma projelerinden biri olmak yerine, bir başarısızlık öyküsü olabilir. Dişi köpeklerin %70’ini kısırlaştırdık, ama Ayvalık bir tatil bölgesi. Yaz aylarında, insanlar kısırlaştırılmamış köpekleriyle Ayvalık’a geliyorlar ve bu köpekleri  Ayvalık’a terk ediyorlar.  Bu nedenle, Ayvalık’ta dişi köpeklerin %70’inden fazlası kısırlaştırılmalı ve sadece dişiler yerine erkek köpeklere de yoğunlaşılmalı. Aksi halde, köpek nüfusunu kontrol altında tutmak mümkün değil. Yanısıra, Ayvalık çöplüğünde feci koşullarda yaşayan kısırlaştırılmamış 70 köpek var. Bu hayvanların kısırlaştırılması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi şart. 

BipolarPisi: Ayvalık’tan önce kısırlaştır – aşıla – yaşat (KAY) projelerinde deneyiminiz var mıydı ?

StrayDogsCampaign Foundation : Evet, Türkiye’nin diğer şehirlerinde ve kasabalarında bu projeleri gerçekleştirdik : http://straydogscampaign.com/our-projects/catch-neuter-vaccinate-return

BipolarPisi :  Türkiye’de gerçekleştirilmeye çalışılan bir çok kısırlaştır – aşıla -yaşat (KAY) projesi var. Projeleri yürütenlere ne tavsiye edersiniz? 

StrayDogsCampaign Foundation : KAY projeleri oldukça kırılgan ve kolayca başarısızlıkla sonuçlanabilecek projelerdir. 

 1. Bu projeler konusunda, son derece titizlikle çalışılmalıdır. Tüm taraflarla / paydaşlarla konuşulmalıdır. Bir çok KAY projesi, yerel veterinerlerin direnci, yerel hayvan severlerin konunun ve çözümün farkında olmaması ve politikacıların sürekli fikir değiştirmesi sonucu başarısız olur. 

 2. Başıboş köpek nüfusunu azaltmak için, dişi köpeklerin en az %70’ini kısırlaştırmalısınız. KAY projesine yapılan müdahalelere bağlı olarak bu süre birkaç seneyi bulabilir. Bu durumu, politikacılara ve vatandaşlara net ve açık şekilde anlatmalısınız.

 3. Başlamadan önce köpekleri saymalı ve sonrasında köpek nüfusunu takip etmelisiniz. KAY projesinin işe yaradığına dair elinizde kanıt olmalı.

kid

BipolarPisi : Kısırlaştırma projelerinin sürekliliğinin sağlanması için nasıl davranmak lazım ?

StrayDogsCampaign Foundation : Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat (KAY) projeleri zaman alır. Uzun vadede, 10 sene zarfında, kısırlaştırma projelerinin maliyeti , köpekleri öldürmekten çok daha ucuzdur. Politikacıların bunu anlaması gerekli. Sokak köpeklerinin nüfusu, bir belediye başkanı döneminde azaltılamaz. KAY projeleri, köpek popülasyon yönetimi için, vicdani, düşük maliyetli ve yapısal bir çözümdür.

BipolarPisi : Kısırlaştırma projelerinin başarısız olmasına neden olan etkenler nedir?

StrayDogsCampaign Foundation : Aşağıdaki maddeler dünyanın her tarafında uygulanan kısırlaştır – aşıla – yaşat projeleri için geçerlidir:

 1. yerel yönetimlerin / otoritelerin, projeyi köpekleri başka yerlere atarak, yozlaşmayla, bürokrasiyle, kısa vadeli düşünerek sekteye uğratması.

 2. yetkin olmayan hayvan kontrol görevlilerinin çalıştırılması, bu kişilerin hayvanlara zalimce davranması, işlerine bağlı olmaması, hırsızlık yapması, disiplinsiz olmaları, köpek ekolojisi hakkında cahil olmaları, meslek için gereken yeteneklerinin olmaması. 

 3. iyileşemeyecek denli hasta köpek tanımının subjektif olması, tehlikeli köpek tanımının subjektif olması, ötenazi konusundaki tartışmalar, hayvan sevenler, egolar, istifçiler arasındaki soğuk savaş .

 4. köpek üretimi : Vakıf yönetim kurulumuzda bulunan Nathalie; Romanya, Bulgaristan ve diğer ülkelerde çalıştı. Türkiye’de kanun olmasına rağmen, Türkiye’de hayvan haklarıyla ilgili girişimde bulunanlar diğer ülkelere göre politikacıların ve diğer proje taraflarının ruh halie değişiklikleriyle daha çok uğraşıyorlar. Dedikodu, Türkiye’de gerçekleri baskılıyor.

BipolarPisi: Dogs Trust, Jean Marchig Enstitüsü gibi fon sağlayan kuruluşlar hakkında görüşleriniz nedir? 

StrayDogsCampaign Foundation : Dogs Trust, fon toplama konusunda mükemmel ve çok büyük bir organizasyondur. Kuruluşları yurt dışı olan ama farklı bölgelerde çalışan bizim gibi kuruluşlar, maalesef ki Dogs Trust fonlarından faydalanamaz ve işleyiş de Dogs Trust çerçeve programına uygun değil. Örneğin,  Türkiye’de köpekler 4 günden önce bulundukları yere salınmazlar. Bu süre diğer ülkeler için olağandır. Dogs Trust, kısırlaştırma operasyonundan sonra köpeklerin uzun süre tutulmasını istemez ve başvuruları reddeder.  Marchig Trust , bize bir çok kez fon sağladı. The Humane Society International da ülkelere fon sağlar. Her kurumun kendi başvuru süreci vardır.

BipolarPisi : Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat (KAY) projeleri Avrupa’da nasıl başladı?

StrayDogsCampaign Foundation : KAY programları, Amerika’da ve Hindistan’da başlamış. Hindistan’da yılda 50.000 kişi kuduz dolayısıyla hayatını kaybetmekte. Köpek nüfus yönetimi konusundaki makalelerin çoğu Hindistan’dan ve Amerika’dan kaynaklanmakta. 1990 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hayvan Koruma Örgütü köpek nüfusunu azaltmak için bir kılavuz hazırladılar. Bilimsel olarak, köpek nüfusunu azaltmanın tek yöntemi, doğum kontrolü. Avrupa’da bu işin nasıl başladığını açıkçası bilmiyorum. 1990’ların sonunda İstanbul’da ve 2003’ten itibaren Romanya’da Robert Smith kısırlaştırma programlarını başlattı. 

BipolarPisi : Hollanda’da neden sokakta köpek yok? isimli makaleyi okudum ve Pet Historian blogunu takip ediyorum.Sizce Romanya ve balkanlar hariç neden köpek popülasyonu Avrupa’da az ama Asya’da fazla?

StrayDogsCampaign Foundation : Romanya’da ve Balkanların kalanında, insanların hayvanlar konusundaki görüşü Türkiye’dekiyle aynı. İlginç ama tüm komünist ülkekerde hayvan refahı kötü durumda. Belki bunun nedeni, insanların yaşam standardının Batı Avrupa’ya göre düşük olmasıdır. Bir insanın kendisi için yeterince parası varsa, hayvanların refahını göz etmesi daha kolay olur. Bizim sokaklarımızda, Romanya’ya ve Türkiye’ye göre daha az çocuk yaşar.  İstanbul ‘dan bir belediye veterineri ve toplum sağlığından sorumlu kişi, Hollanda’ya geldiler. Onlarla konuştuğumda, toplum sağlığından sorumlu kişi bana; ” Bana inan ki, yeterli param olsa köpeklere yardım etmeyi çok isterim; ama sokaktaki çocukları kurtaracak param bile yok”; dedi. 

BipolarPisi :   KAY projelerini daha verimli hale getirmek için ne yapmalıyız?
StrayDogsCampaign Foundation: Türkiye’deki politikacılar dahil, tüm insanlar, köpekleri öldürmenin köpek nüfus kontrolü için bir çözüm olmadığını ve sokaktaki köpeklerinin kaynağının İNSANLAR olduğunun farkına varmalılar. İnsanların olduğu yerde, köpekler de vardır. Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat programları , sadece politikacılar bu programları desteklerse verimli olur. 

BipolarPisi : Kısırlaştırma programları için dişi köpeklerin en az %70’inin kısırlaştırılması gerektiğini belirttiniz. Bu , vahşi yaşam popülasyon kontrol programlarından gelen bir beri mi? Bilimsel açıklama nedir? 

StrayDogsCampaign Foundation : Köpek popülasyon yönetimi, kısmen vahşi hayat popülasyon yönetiminin parçasıdır. Köpekler, insanlar olmadan yaşayamazlar. Bilimsel açıklamalar için aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz:

 • Reece, J.F., 2007. Rabies in India: an ABC approach to combating the disease in street dogs. Vet. Rec. 161, 292–293.

 • Reece, J.F., Chawla, S.K., 2006. Control of rabies in Jaipur, India, by the sterilization and vaccination of neighbourhood dogs. Vet. Rec. 159,379–383.

 • Reece, J.F., Chawla, S.K., Hiby, E.F., Hiby, L.R., 2008. Fecundity and longevity of roaming dogs in Jaipur, India. BMC Vet. Res. 4, 6.

 • Totton, S.C., Wandeler, A.I., Gartley, C.J., Kachhawaha, S., Suman, M.,Ribble, C.S., Rosatte, R.C., McEwen, S.A., 2010a. Assessing reproductive patterns and disorders in free-ranging dogs in Jodhpur,India to optimize a population control program. Theriogenology 74,1115–1120.

 • Totton, S.C., Wandeler, A.I., Zinsstag, J., Bauch, C.T., Ribble, C.S., Rosatte,R.C., McEwen, S.A., 2010b. Stray dog population demographics in Jodhpur India following a population control/rabies vaccination program.Prev. Vet. Med. 97, 51–57.

 • Totton, S.C., Wandeler, A.I., Ribble, C.S., Rosatte, R.C., McEwen, S.A.,2011. Stray dog population health in Jodhpur, India in the wake of an animal birth control (ABC) program. Prev. Vet. Med.98,215–220.

BipolarPisi :  Kütahya’da çalıştığınızı belirtmişsiniz. Bu konular hakkında ne söyleyebilirsiniz?

StrayDogsCampaign Foundation : Kütahya’da faaliyetimiz yok. Kütahya’ya bir kaç acil durum için maddi destek sağladık. Kütahya’da çok az hayvan sever gönüllü var; kısırlaştırmadan haberdar çok az insan ve vicdani köpek nüfus yönetimiyle ilgilenmeyen bir belediye başkanı var. Köpeklerin sokaklarda açlık çekerek yaşamaması lazım. Köpeklerin açlık çekmesi insanlık değil. Ancak, besleme ve kısırlaştırmanın birlikte yapılması gerekiyor, çünkü beslenen köpekler daha çok ürer. Kısırlaştırılmaları için onların beslenmesine ve kısırlaştırılmasına destek oluyoruz. 

BipolarPisi :Köpekleri saymak için nasıl bir yöntem izlediniz?

StrayDogsCampaign Foundation : Sistematik şekilde sokakları yürüdük ve görünür köpekleri saydık.

BipolarPisi :Kısırlaştırma projeleri için bilim ne söylüyor?

StrayDogsCampaign Foundation : Bilimsel makaleler, üstte yer alan cevaplarda var.

 • Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat projeleri başıboş gezen köpek nüfusunu azaltır.
  Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat projeleri, insanlar için tehlikeli olabilecek sağlıksız koşulları azaltır. 

 • Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat projeleri, köpeklerin yakalanıp öldürülmesinden daha ucuzdur.

 • Kısırlaştır – Aşıla – Yaşat projeleri, tüm köpekler kısırlaştırılmasa bile daha sağlıklı dolaşan köpek nüfusu oluşturur.

BipolarPisi : Ekleyecekleriniz…

StrayDogsCampaign Foundation:  Bu konuda çalışmaya devam edin. Köpeklerin öldürülmesi ya da hapsedilmesi, köpek nüfusu için bir çözüm değildir ! İstanbul’da inşa edilen devasa barınak faydasız olduğu gibi halkın parasının ziyan edilmesidir. Sahiplendirme oranları %10’un altındayken köpekleri barınaklara hapsetmek zalimlik olduğu kadar çok da pahalıdır.  Bu şekilde, başıboş dolaşan köpek sayısı asla AZALMAZ ! 

TEŞEKKÜRLER !

1 reply »

 1. Tebrikler ve başarılar yerel yönetimler topladıkları hayvanları aldıkları yerlere geri götürmüyorlar ben buna bizzat şahit oldum,takip edebiliyormusunuz bilmiyorum bilginiz olsun saygılar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s