Patilerle İlgili

Brian Faulkner ile Sokak Köpeklerini Yakalamak Üzerine

Bir çok defa, sokak köpeklerinin belediye ekiplerince boğazlarından sürüklenerek arabalara taşınmasına, köpeklerin can havliyle bağırmasına, hatta nefesleri kesilerek bayılmalarına şahit olmuşluğumuz vardır.
boyundantutmaSokak köpeklerinin kısırlaştırılmaları ve aşılanmaları için yakalanmaları şart. Peki bu onlara acı vermeyecek şekilde yapılamaz mı? 30 senedir, insani ( köpeklerin yaşadığı stresin ve acının minimize edilerek yakalanması) yöntemlerle bu işi yapan ve danışmanlık veren Brian Faulkner’a bu konuyu sorduk…
BP: Kendiniz hakkında bilgi verir misiniz ?
Brian Faulkner:   30 yıldan uzun süredir, insanların arkadaşı olan hayvanların insani şekilde yakalanmaları ile ilgili çalışıyorum. Bu işe İngiltere’de başladım, 20 yıldırsa uluslararası olarak çalışıyorum.  Türkiye dahil, Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Amerika (Kanada) gibi yerlerde çalıştım. Sokak köpeklerinin insanca yakalanması üzerine, uluslararası camiada ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilen. bir uzmanım. Singapur ve yeni yeni Azerbaycan hükümetlerine de danışmanlık yapıyorum.
brianfaulkner

Brian Faulkner – at Dogs Trust ITP, March 2016

BP: Hangi ülkelerde köpek yakaladınız?
Brian Faulkner:  Hindistan, Tayvan, Sri Lanka, Filipinler, Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Kırgızistan, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Kosova, Montenegro, Bosna, Macaristan, Sierra Leone, Malta, İtalya, Meksika, Kanada, Belarus, Polonya, Türkiye ve hatırlamadığım bir sürü başka yer.
BP:  Köpekleri yakalamak için kaç farklı tür ekipman var? Hangisini kullanacağımıza nasıl karar veriyoruz?
Brian Faulkner:  Köpekleri yakalamak için farklı türde bir çok ekipman var. Bunların bir kısmı insani değil.  Ben, OIE tarafından belirtilen kılavuzlara katı şekilde uyarak çalışırım. Buna göre köpeklerin yakalanması kesinlikle insani olmalıdır.  Ekipmanlar, basit tasmalardan, yakalama halkalarına, ağlara, canlı yakalama tuzaklarına, farklı boyundan yakalama ekipmanlarına (snare)  ve kimyasal gereçlere kadar farklılık gösterir. Hangi ekipmanı kullancağınıza yakalamaya çalıştığınız köpeğin özelliklerine göre karar verirsiniz. İnsana alışık, dost canlısı köpekler elle ekipmansız ya da tasmayla yakalanabilir,  agresif köpekler için yakalama halkası, utangaç ya da insandan kaçan sokak köpekleri içinse yakalama kafesleri ya da kimyasal yakalama yöntemleri kullanılabilir.
briancatchingequipment

Catching Equipment

BP: Hangi ülkeler köpekleri yakalamak için “ağ” kullanmaktadırlar?
Brian Faulkner:  Bir çok batı ülkesi artık ağ kullanımına geçiyor; ağlar Hindistan, Tayland, Sri Lanka ve Bali gibi Asya ülkelerinde sıklıkla kullanılır. Ukrayna ve bazı Balkan ülkelerine ağların kullanımını ben tanıttım..
BP:  Türkiye’de köpek yakalamakla sorumlu kişiler, veterinerler, belediyeler, ağların ve kafeslerin etkin yakalama yöntemi olmadığını düşünüyorlar. Ağları kullanırken ısırıldıklarını belirtiyorlar. Bu ekipmanlarla eğitim almamış olmalarına rağmen, yakalama halkalarını tercih ediyorlar. Bu konuda düşünceleriniz nedir?
Brian Faulkner:  Kullanan kişiler eğitim aldığı takdirde ve doğru kullanılırsa, yakalayan kişiler ısırılma riskini çokça azaltırlar. Ağlar, hem etkin hem de insani yakalama ekipmanıdırlar. Yakalama halkaları (sopaları)  ise kişilerin ısırlma riskini azaltmakla birlikte, yakalama halkası (sopası) ile köpeklerin yakalanması güçtür.
BP:  Sokak köpekleri ile ilgili olarak genel olarak ne söyleyebilirsiniz ?
Brian Faulkner:  Ne söyleyim? Sokak köpekleri zekidir, çok zekidir, sokaklarda yaşamak için zeki olmak zorundalar. Sosyalleştikleri takdirde, çok güzel arkadaş/pet olurlar.  
BrianwithaPuppy

Brian with a puppy

BP:  Haberler haricinde, yetişkin bir insanın sokak hayvanları tarafından öldürüldüğüne şahit oldunuz mu? Eğer olduysanız, sizce neden böyle bir olay yaşandı?
Brian Faulkner:  Evet, Bükreş’te, bir  Japon beyefendi sokak köpeği tarafından öldürüldü.  Bu kişi, apartman kapısından çıkarken yanlışlıkla uyumakta olan bir sokak köpeğinin üzerine basıyor ve köpekte onu bacağından ısırıyor. Isırdığı yer ana damarlardan biri olduğu için hayatını kaybetti. Köpek agresif değildi, üzerine basıldığı için doğası gereği davrandı. Böyle hikayeler, basın tarafından zaman zaman sansasyonel olarak yansıtılıyor. Gerçekte,  çoğu insan safkan köpekler ya da sahipli köpekler tarafından ısırılır. Dünya genelinde sokak köpeği nüfusu düşünüldüğünde, sokak köpekleri nedeniyle meydana gelen insan ölümü çok nadirdir. 
BP:  Bazı insanlar, köpeklerin çeteleştiğini, sürü olarak davrandığını söylüyorlar. Bu çete köpekler havlıyorlar ve insanları korkutuyorlar. Steve Goward’dan öğrendiğim kadarıyla köpekler sürü hayvanı değiller; ama sosyal grupları var. Düşünceleriniz nedir?
Brian Faulkner: Steve’e  çoğunlukla katılıyorum.  Kurtlar sürü halinde yaşarlar; bu sürüler onların aileleri olur. Köpeklerse bir araya gelirler; bir araya geldikleri akrabaları olmak zorunda değildir. İnsanla ilişkisi olmayan köpeklerse sürü olmaya daha yatkındırlar. Havlayan bir grup köpek, köpek popülasyonları konusunda bilgisiz insanları tehdit altında hissettirip, korkutabilirler. 
BP:  Köpek yakalama eğitiminin içeriği ve süresi nedir? Bu eğitimi alanlar sonrasında kendilerini nasıl geliştirmeli?
Brian Faulkner:   Benim verdiğim temel eğitim 3 gündür; sonrasında devamı sağlanabilir. Kişiler, bu konuda uzman olmak istiyorlarsa, köpek davranışları gibi konularda kendilerini eğitmelidirler.
briancatchnet

Brian Faulkner with a Net

BP: Sokak köpekleri nasıl sayılır?
Brian Faulkner:  Bir çok yöntem var. Biz  ICAM kılavuzunu kullanıyoruz.  < http://www.icam-coalition.org/downloads/Surveying%20roaming%20dog%20populations%20-%20guidelines%20on%20methodology.pdf >
BP:  Köpek yakalama eğitimini almak neden önemli ya da gerekli ?
Brian Faulkner:  Köpeklerin ve köpekleri yakalayan kişilerin yaralanmasına engel olmak gereklidir. Yakalama ekipmanını doğru kullanmak, köpeklerin hissettiği acıyı ve stresi minimize etmek ve OIE tarafından hazırlanan uluslarası kılavuzlara uyum sağlamak için bu eğitimler alınmalıdır. 
brianwithaslip

Brian Faulkner – at Dogs Trust ITP

BP:  Kısırlaştır- aşıla- yerine bırak projelerinden sonra hiç nüfusta azalmaya tanık oldunuz mu?
Brian Faulkner:   Bu konuda bilimsel veri  henüz yok. Ancak,  köpek nüfusu çok olan ve kuduzdan ölüm çok olan Hindistan’da ve Sri Lanka’da gözlenen gerçeklere göre kuduzdan ölüm oranı düşmekte ve köpek popülasyonu sabitlenmektedir. 
BP:  Köpek yakalayan bir kişi olarak, hastalık bulaşmasına karşın hangi önlemleri alıyorsunuz?
Brian Faulkner:  Kuduza karşı önleyici aşı oluyorum. Eğer ısırılırsam ( Hindistanda 2, Tayland’da 1 kere ısırldım), o zaman ısırılma sonrası aşı kürünü uyguluyorum..
BP:  Köpekleri yakalamakla görevli kişi neleri bilmeli?
Brian Faulkner:  Köpekler için empati yapabilmeli ve sağduyusu olmalı.
BP:  Azerbaycan bu konuda neler yapıyor? Sizle nasıl irtibata geçtiler? Ne kadar sıklıkla bir arada çalışıyorsunuz?
Brian Faulkner:   İstanbul’dan gelen mimarlarla, kediler ve köpekler için çok modern bir hayvan refahı merkezi tasarladım. Azerbaycan’da sokak köpeklerini vurarak öldürüyorlardı. Başkan bunun durdurulmasını emretti. Bu program çerçevesinde başkan ve kızıyla görüştük. Barınağın yapımı 2 sene sürdü, oradaki personeli bu sene içerisinde ben eğiteceğim. Azerbaycan’da bu ikinci senem, ama 10 senedir direk olarak sokak köpekleriyle ilgili olmasa da bağlantılı konularda Azerbaycan’da bulundum.
BP:  Köpekleri yakalamak için uluslarası standartlar var mı?
Brian Faulkner:  Bu sorulara aslında cevap verdim. Türkiye de sokak köpeklerini yakalamak konusunda OIE standartlarını kabul etmiş bir ülkedir. Buradan standarda ulaşabilirsiniz:  < http://www.oie.int/doc/ged/D9926.PDF >
BP:  Sokak köpeklerini seviyor musunuz?
Brian Faulkner:   Hayır, onlara, onların kişiliklerine hayatlarına , çok zor şartlar altında hayatta kalmalarına saygı duyuyorum. Kendi köpeğimi seviyorum; bazen bazı sokak köpeklerine de bağlanıyorum. Ama eğer duygularınızın yargılarınıza etki etmesine izin verirseniz, köpek yakalama işini yapamazsınız. Bu işi yaparken profesyonel davranmalısınız. 
BP:  Sokak köpeklerine karşı safkan köpekler, bu konuda fikriniz nedir?
Brian Faulkner:  Kişisel düşünceme göre, sokak köpekleri safkan hayvanlardan çok daha zekidirler; hayatta kalmak için zeki olmak zorundalar. 
BP:  Ekleyecekleriniz…
Brian Faulkner: Bir çok konuya değindiğimi düşünüyorum. Umarım, faydası olur.
BP: Teşekkürler, Brian…
  

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s