Patilerle İlgili

KÖPEKLERDE AGRESYON ÜZERİNE

Son zamanlarda basın ve yayın organlarında sık olarak yer alan, köpek saldırıları sonucu yaralanan ya da ölen yetişkin ve çocuk haberleri insanları ve köpek sahiplerini ciddi anlamda rahatsız etmiştir. Zaten köpek besleme ve yetiştirme kültürü emekleme seviyesinde olan ülkemizde sansasyonel ve ajite bir şekilde bu tip haberlerin gündeme gelmesi sadık dostumuz köpeklerin ve bazı köpek ırklarının yanlış tanıtılmasına ve anlaşılmasına sebep olmanın ötesinde, insanlarda ciddi anlamda tedirginlik oluşturmuştur. Gelişen olaylarda insanlar suçu köpeğe atma; yani net bir sorumlu bulma spekülasyonları içerisindeyken, köpeklerde agresyon ve sebepleri üzerinde durmak doğru olacaktır.

misir

Mısır – Sokak köpeği

Köpeklerde saldırgan davranışlar yani agresyon, birçok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olan bu davranış bozukluğunun çeşitleri, sebepleri ve eliminasyonu konusunda bilgilenmek doğru olacaktır.

Köpeklerde agresyon çeşitlerinin en sık görülenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Maternal (annelik) agresyonu: Anne köpeğin yavrularını koruma hedefli olarak çevreye gösterdiği agresyon çeşididir. Tamamen içgüdüsel olan bu davranıştan zarar görmemek adına, yavrularıyla bir arada olan anne köpeğin sahasına, iletişiminiz yoksa girmeyerek ve sokak hayvanlarını kısırlaştırarak olabilecek olumsuz sonuçlardan korunabiliriz.
  • Korku agresyonu: Özellikle travma şoku gibi durumlarda köpeğin gösterdiği agresyondur. Örneğin trafik kazası geçirmiş ya da bir insan tarafından kötü şekilde hırpalanmış köpeğin müdahale sırasında güvendiği insanlara hatta sahibine bile travma şokunun etkisiyle saldırgan davranış göstermesi olasıdır. Bu tip durumlarda şoka giren köpeğin üstüne bir battaniye atılarak ya da korunaklı bir elbise veya eldivenle müdahale edilerek olası ısırıklardan korunmak mümkün olacaktır.

fearaggression

  • Predator (avcılık) agresyonu: Avcılık içgüdüsü ya da dürtülenmesi yüksek olan ya da yanlış dürtülenmiş köpeklerin sergilediği bir saldırganlık şeklidir. Koşan insan, kaçan canlı, bisiklet, motosiklet ve araba kovalama ve yakalama çabası buna örnek gösterilebilir. Bu tür köpeklerle karşılaşıldığında paniklememek, koşmamak, araç üstündeysek yavaşlayıp, durup tekrar hareket etmek köpeklerin tetiklenmesini engelleyecektir.
  • Tür içi (köpek) agresyon: Köpeğin türdeşi olan diğer köpeklere gösterdiği saldırganlık çeşididir. Doğru sosyalize edilmemiş ve seksüel baskınlığı yüksek olan köpeklerde gözlemlenir. Erken yaşlarda doğru sosyalizasyon uygulanması ve daha çok erkek köpeklerde rastlanan baskınlık davranışının genç yaşlarda kısırlaştırılarak engellenmesi mümkündür.
  • İnsanlara yönelik agresyon: Diğer türlere yönelik agresyon insan açısından en tehlikeli olanıdır. Erken yaşlarda başlanması gereken doğru insan sosyalizasyonu, iyi bir eğitim ve yönlendirmeyle engellenebilir.

Dostumuz köpeklerin yanlış tanıtılmasına sebep olan agresyon ve saldırgan davranışların, aslında onları iyi tanımamak, içgüdülerini bilmemek, yaşam alışkanlıklarını anlamamaktan kaynaklandığı ve istenmeyen bu davranışların çoğunlukla insan eliyle tetiklenmiş olduğu su götürmez bir gerçektir.

Onları yargılamadan önce tanıyalım.

Vet.Hek.Köp.Eğt.Uzm.Tarkan Özvardar

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s