hayvan

Dr. Jeffrey Young ile Mobil Klinikler ve Kısırlaştırma Üzerine

Dr . Jeffrey Young harika bir insan… Kendisi veteriner hekim, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve sonrasında balkan ülkeleri ve Meksika’da düşük  maliyetli kısırlaştırma kliniklerinin kurucusu. Mobil kısırlaştırma ünitelerinin mimarı…https://my.vetmatrixbase.com/plannedpethoodplus.com/staff.html

mobiletruck

Kanunlarımızda mobil kısırlaştırma üniteleri olmasına rağmen, başta Veteriner Hekimleri Birliği ve bağlı Odalar bunların kullanımına karşı… Nedeniyse, operasyon sonrası yeterli bakım süresi olmaması… Peki, 10günlük bakım süresinde hayvanların hiç bir şekilde medikal ilgi görmediği barınaklarda salgın hastalık sebebiyle ölme hızları nedir? Veteriner hekimler birliği, hiç barınaklara gidip de meslektaşlarının etik şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş midir? Kaldı ki, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Hindistan, Slovakya, Sırbistan, Bosna Hersek bütün bu ülkeler kısırlaştır-aşıla-yerine bırak programlarını mobil ünite desteğiyle sağlarken, hayvanların ameliyat sonrası komplikasyon nedeniyle ölmesine izin mi veriyorlar? Yoksa sebep RANT mı?

jeff

Kısırlaştırma programı kapsamında ne kadar köpek kısırlşaştırmak gerektiğini ve mobil ünitelere karşı çıkan veterinerleri sordum. Jeffrey, tüm dünyadan veteriner hekimlere ve hekim adaylarına kendi kliniklerinde staj yapma imkanı da sunuyor. Kısırlaştırma tekniklerini öğretiyor. Biliyorsunuz ki, ülkemizde yönetmeliğe göre kısırlaştırmadan sonra hayvanlar 10 gün boyunca barınaklarda  tutuluyor. Bu, özel klinikler içinde geçerli. Oysa dünyada, post operasyon süresi 1 gün ile kısıtlanmış durumda. Demek ki, kısırlaştırma ameliyatları için farklı teknikler var ve bizim okullarımız 10 günlük ameliyat sonrası bakıma gerek duyan yöntemleri öğretiyorlar.

BP: Neden kısırlaştırma için veteriner hekimlerin sizle ya da başka yerlerde çalışıp tecrübe kazanması gerekiyor ? Dünyadaki tüm üniversiteler kısırlaştırma için standart yöntemleri öğretmiyor mu?

Dr. Jeffrey Young: Okullar hala eksiden kalma ve kötü kısırlaştırma yöntemlerini öğretiyorlar. Öğrencilere verimli ve güvenli yöntemleri öğretmeliyiz.

BP:  Siz mobil kısırlaştırma ünitelerinin mimarısınız. Türkiye’de veteriner hekimlerin çoğu mobil ünitelere karşıdır.

Dr. Jeffrey Young: Veteriner hekimler finansal tehdit olarak algıladıkları herşeye karşı çıkarlar. Karşı çıkma gerekçesi olarak da iyi bir tıp yöntemi olmadığını söylerler. Ki bu doğru değildir. Ben, kısırlaştır- aşıla- yerine bırak yönteminin en büyük savunucularındanım. Ama bundan kar edilmez; bu nedenle bu yöntemlerin uygunlaması için sponsora ihtiyaç vardır.

BP: Bir kısırlaştır- aşıla- yerine bırak programında günde kaç hayvan kısırlaştırılmalı ki program etkin olsun?

Dr. Jeffrey Young: Günde 40 hayvandan daha az hayvan için kısırlaştırma programı yapılmasından hoşlanmıyorum. İki kişiysek 80- 100 hayvan bir günde kısırlaştırılabilmeli.Mobil kliniklerin çoğu günde 20 ile 40 hayvandan fazla kısırlaştırma kapasitesine sahip değildir. Eğer ekip çalışması ile program uygulanıyorsa, doğru ekiple günde 300 hayvan kısırlaştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Montana Spay/Neuter Task Force web sitesine bakmalısınız.

BP: Çok teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s